Komputer do gier za 1300 zł ?
Komputer do gier za 1300 zł ?

Wstęp

Ogólnie przyjętą zasadą opisującą komputer do gier jest to że musi być drogi. Wiąże się to z wymaganiami jakie niosą za sobą najnowsze produkcje pod względem moc procesora, ilości pamięci ram ale przede wszystkim wydajności karty graficznej, która jest kluczowa. W naszym teście, postanowiliśmy przyjrzeć się problemowi bliżej i sprawdzić jak poradzi sobie z tym wyzwaniem stosunkowo budżetowa jednostka ale odpowiednio skonfigurowana. Od razu zaznaczamy że naszym założeniem nie jest budowa komputera gamingowego lecz takiego który zadowoli szczególnie młodszą część użytkowników oraz pozwoli na komfortową zabawę w przypadku mniej wymagających gier.  


Specyfikacja

Nasz wybór padł na komputer HP Pro 3500. Jest to stosunkowo nowoczesna konstrukcja, oparta o chipset Intel H61 Express, obsługujący całą gamę procesorów Intel drugiej i trzeciej generacji (celeron/pentium/core i3/i5/i7). Dodatkowym atutem jest obudowa minitower, która umożliwi bezproblemowe zainstalowanie karty graficznej. Sercem jednostki jest dwurdzeniowy procesor Intel Penium G2030, pracujący z częstotliwością 3 GHz. Zadebiutował na rynku w drugim kwartale 2013 roku, posiada 3 MB pamięci cache i TDP ( maksymalna moc jaką pobiera procesor ) na poziomie 55W. Jest nieco wydajniejsza od cenionego, lecz starszego, czterordzeniowego procesora Core 2 Quad Q6600 i powinien lepiej poradzić sobie w tytułach gdzie nie liczy się ilość tylko szybkość poszczególnych rdzeni. 

 

Komputer poleasingowy HP Pro 3500

komputer HP PRO 3500

Karta graficzna jaką wybraliśmy to GeForce GTX 750 Titanium z 2 GB pamięci ram typu GDDR5. Mimo tego że chipset ma już parę lat, jest ciągle najlepszym wyborem jeżeli rozważamy kartę do 500 zł. Akcelerator dysponuje 640 rdzeniami CUDA, pracującymi z częstotliwością do 1085 MHz, obsługuje technologię Direct X 11.2 oraz Open GL 4.0. Teoretyczna moc obliczeniowa to 1,3 GFLOPS przy TDP 60W. Jest to porównywalne z osiągami najnowszej konsoli firmy Microsoft - Xbox One. Karta MSI N750-Ti-2GD5TLP to referencyjna konstrukcja, jej zaletą jest to że została wykonana w technologii niskiego profilu i pasuje również do większości komputerów typu desktop, chociaż w tym przypadku nie ma to aż takiego znaczenia. 

MSI GeForce GTX 750 Ti, 2GB GDDR5Karta graficzna MSI N750-Ti-2GD5TLP

Ponad to komputer wyposażyliśmy w 8 GB pamięci ram typu DDR3 aby uniknąć "wąskiego gardła" spowodowanego jej niedoborem. Reszta konfiguracji to standardowy dysk tależowy o pojemności 500 GB 7200 obr/min, nagrywarka DVD oraz fabryczny zasilacz o mocy 300W który według naszych obliczeń, spokojnie wystarczy do przewidzianych celów, ale o tym przekonamy się później. 

Metodologia testów


Wszystkie testy zostały przeprowadzone pod kontrolą systemu Windows 10 Professional z zainstalowaną aktualizacją Aniversary Update. Sterowniki do karty graficznej w wersji 375.70 są najnowszymi jakie znaleźliśmy w chwili przeprowadzenia testów. 

Testy gier przeprowadziliśmy w rodzielczości Full HD w trzech wariantach ustawień jakości grafiki - niskie detale, średnie i wysokie. W przypadku kiedy nie osiąneliśmy zadowalających nas rezultatów, obniżyliśmu rozdzielczość ekranu do poziomu 1600 x 900 pikseli. 

Przetestowane przez nas gry podzieliliśmy na trzy grupy. 

 

1. Mało wymagające tytuły których odbiorcami są głównie młodzi użytkownicy.  

  • Minecraft 
  • Seria Lego ( pod lupę wzięliśmy jedną z nowszych części, Lego Marvel's Avengers)
  • The Sims 4 
  • World of Tanks

2. Gry które ukazały się już jakiś czas temu ale stanowią większe wyzwanie pod względem zapotrzebowania mocy obliczeniowej. 

  • Battlefield 4 
  • Far Cry 4
  • The Crew

3. Gry wymagające, przeznaczone raczej dla rasowych komputerów gamingowych.

  • Wiedźmin 3 
  • Grand Thief Auto V 

Osiągnięte wyniki zmierzyliśmy darmową wersją programu FRAPS v 3.5.99. Każdy z testów trwał 3 minuty w wybranym wariancie jakości grafiki. Nie jest to może dużo ale do naszych celów wystarczy, aby dać jako takie pojęcie o możliwościach tej konfiguracji. Poniżej wykresy z osiągniętymi przez nas rezultatami. 

 

Wyniki

 

 I. Minecraft

Odbyło się bez żadnych niespodzianek. Stabilne 48 klatek na sekundę w rozdzielczości Full HD, pozwala na bardzo komfortową grę w ten tytuł. 

 Test wydajnościowy - komputery poleasingowe - Minecraft

 
II. Lego Marvel's Avengers

Prawie 100 klatek na sekundę ! Niezmiernie cieszy nas ten wynik ponieważ gry z serii Lego, są szczególnie lubiane przez młodszych użytkowników. Jest to jedna z nowszych części, dlatego podejrzewamy że nie będzie problemu również z pozostałymi. 

 

Test wydajnościowy - komputery poleasingowe - Lego

 

III. The Sims 4

Komputer generował ponad 50 klatek na sekundę w najwyższych, możliwych detalach. Nie było sensu sprawdzać pozostałych ustawień. Ta gra działa ultra płynnie. 

Test wydajnościowy - komputery poleasingowe - The Sims

 

IV. World of Tanks

Bez żadnego problemu, szybko i stabilnie. Ponad 80 klatek na sekundę w najwyższych ustawieniach grafiki. Przypuszczamy że pozostałe gry firmy Wargaming -  World of Warplanes i World of Warship, będą działały podobnie.  

 

Test wydajnościowy - komputery poleasingowe - World of Tanks

 

V. Battlefield 4

Gra bardzo fajnie działała w wysokich ustawieniach. Ponad 47 klatek na sekundę, pozwalało w pełni cieszyć się tym tytułem. Tryb ultra był płynnych chociaż od czasu do czasu ekran potrafił się zaciąć. Prawdopodobnie jest to wina pamięci ram karty graficznej ( 2 GB ), lub procesora. 

 

Test wydajnościowy - komputery poleasingowe - Battlefield 4

 

VI. Far Cry 4

Niestety tej gry nie udało nam się uruchomić. Powodem jest dwurdzeniowy procesor. Można to co prawda obejść przez specjalny skrypt, ale na chwilę obecną nie działa pod Windows 10. 

 

 VII. The Crew

Sieciowe wyścigi wydane przez firmę Ubisoft, działają płynnie z szybkością 30 klatek na sekundę w średnich detalach ustawień jakości grafiki. Podejrzewamy że było by szybciej gdyby nie blokada producenta, nałożona właśnie na tą wartość. 

 

Test wydajnościowy - komputery poleasingowe - The Crew

 

VIII. Wiedźmin 3

Miło zaskoczył nas Wiedźmin 3. Pozwalał na komfortową grę w niskich i średnich detalach ustawień jakości grafiki. Komputer w tym przypadku generował odpowiednio 35 i 33 klatki na sekundę co w zupełności wystarczy. Wysoka jakość została zarezerwowana dla zdecydowanie mocniejszych maszyn. 

Test wydajnościowy - komputery poleasingowe - Wiedźmin

 

IX. Grand Thief Auto 5

Grę przetestowaliśmy w średnich detalach jakości grafiki. Program FRAPS pokazywał nam średnio ok. 40 FPS, ale w odstępach 5-10 sekund widać było wyraźne zacięcia przez co ten tytuł był niegrywalny. Po przeanalizowaniu problemu, okazało się że powodem tego jest zbyt słaby procesor.

 

Podsumowanie

 

Powyższe testy pokazały, że komputer za 1300 zł doskonale spełni zadanie prostej maszyny do gier, zarówno w zakresie tytułów dla młodszych użytkowników ( seria LEGO czy Sims 4 ) jak i tych trochę starszych ( Wiedźmin III, Battlefield, The Crew ). Opierając się na wynikach osiągniętych w testowanych tytułach możemy założyć, iż poradzi sobie z wieloma innymi popularnymi grami, szczególnie że duża ich grupa bazuje na podobnych silnikach graficznych. Konfiguracja ta pozwala na komfortową zabawę przy ustawieniach graficznych nie odbiegających zbytnio od efektów, osiąganych na konsolach nowej generacji a jednocześnie pełnić może wiele innych funkcji, których owe konsole nie umożliwiają.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl